психосоматика-и-болести

В тази статия:

Психосоматиката е наука, която изследва връзката между психическите процеси и физическите заболявания. Още от древността е било известно, че стресът, тревожността и потиснатите емоции водят до сериозни здравословни проблеми. Днес науката потвърждава това с изследвания, доказващи, че умът има пряко въздействие върху тялото. Но как се случва това и защо? Защо някои хора развиват определени заболявания, докато други са здрави при същите обстоятелства?

Как психиката влияе на тялото?

Тялото и умът функционират в постоянна взаимовръзка. Когато човек изпитва стрес, тялото активира симпатиковата нервна система и освобождава хормони като кортизол и адреналин. При краткотраен стрес това би било полезно, ако наистина има заплаха. Но при хроничен стрес и натрупани емоции тези биохимични процеси започват да увреждат организма, като започват с най-слабите за индивида звена.

Една от основните причини за психосоматичните заболявания е, че тялото „поема“ натрупаните емоции. Ако човек не изразява гнева, болката или страха си, тези чувства не изчезват – те се трансформират в телесни симптоми. Всеки човек има определена „зона на уязвимост“ – орган или система, която първа пострадва при емоционално напрежение. Генетичната предразположеност към дадени заболявания и дефицити би могла да се комбинира с психосоматиката, но никой не може да каже със сигурност кое има превес при възникването на здравословни проблеми.

Чести психосоматични симптоми и връзката им с емоциите

Психосоматичните симптоми са реални и могат да бъдат толкова сериозни, че да наподобяват органични заболявания. Такива са, например:

  • Главоболие – свързано с хроничен стрес, потиснат гняв, прекомерна самокритика.
  • Стомашни проблеми (гастрит, язва, синдром на раздразненото черво, пропускливи черва) – тревожност, страх, невъзможност за „смилане“ на дадена житейска ситуация.
  • Дерматологични заболявания (екзема, псориазис, акне) – вътрешен конфликт, чувство за отхвърляне, срам.
  • Хипертония – потисната агресия, гняв, вътрешно напрежение.
  • Хронична умора – депресия, липса на удовлетворение, емоционално изтощение.
  • Автоимунни заболявания – автоагресия, дълбоко потиснати негативни чувства към себе си
  • Нощно напикаване (енуреза) – често свързано с емоционални фактори като стрес, тревожност или промени в социалната среда на детето.
  • Астма при деца – при малки деца често се наблюдава връзка между астматичните пристъпи и емоции като страх от отхвърляне, конфликт с майката, усещане за задушаване в емоционален план. Симптомите се усилват при повишена тревожност или напрежение в отношенията.
когато-тялото-казва-не-габор-мате

Когато тялото казва НЕ

„Когато тялото казва НЕ“, на д-р Габор Мате, изследва дълбоката връзка между хроничния стрес, потиснатите емоции и възникването на заболявания като рак, множествена склероза и автоимунни нарушения. Книгата показва как пренебрегването на собствените нужди в името на угодничество и потискане на гнева подкопава здравето ни. Д-р Мате съчетава лични истории, клиничен опит и научни доказателства, за да ни прикани да се вслушаме в тялото, преди да е станало твърде късно.

Преодоляване на психосоматичните симптоми

Преодоляването на психосоматичните симптоми изисква осъзнатост и промяна в начина на мислене и живот. Можете да опитате със следните подходи:

  1. Осъзнаване и приемане – първа стъпка – да разпознаем връзката между емоциите и физическите симптоми; да се информираме за човешката анатомия; да подобрим емоционалната си интелигентност.
  2. Психотерапия или консултация с психолог – потърсете помощ от специалист, с когото ще работоите за разкриване на потиснатите емоции и осъзнаване на дисфункционалните мисловни модели.
  3. Телесно-ориентирани терапии като:
    • Йога – изгражда връзка между ума и тялото, помага му да се отпусне чрез дишане, пози и внимание към вътрешните усещания. Йога тренира присъствието в настоящия момент, да сме в тялото си, а не в ума.
    • Дихателни упражнения – помагат за регулиране на емоциите, особено при тревожност и паника.
    • Танцово-двигателна терапия – използва движението за изразяване и освобождаване на задържани емоции.
    • Биодинамична психотерапия – съчетава психотерапия и работа с телесни блокажи чрез фокус върху мускулния тонус, дишането и телесните импулси.
  4. Релаксация и медитация – техники за намаляване на стреса и свързване с вътрешния свят.
  5. Баланс в начина на живот, промяна на лайфстайла – здравословен режим на хранене, движение, почивка и социална подкрепа.

Масово хората не са информирани защо се разболяват и как работи тялото им. Психосоматиката се отрича от скептици и лаици, но тя не е просто „въображаеми болести“, а реална връзка между емоциите и тялото. Когато не се вслушваме в сигналите на нашето тяло, то започва да „говори“ чрез болести. Важно е да разберем, че тези симптоми не са наказание, не сме тяхна безпомощна жертва. Те са сигнал за необходимостта от вътрешна промяна – промяна на менталната ни нагласа и начина на живот.

Ако слушаме внимателно какво ни казва тялото, можем да възстановим връзката със себе си, да лекуваме не само симптомите, но и причината зад тях. Всеки симптом носи послание и шанс за израстване.

Отказ от отговорност: Съдържанието на тази статия има информационен характер и не замества медицинска диагноза или лечение. При здравословни оплаквания се консултирайте с квалифициран медицински специалист. Статията е написана от психологична гледна точка и има за цел да подкрепи по-дълбокото разбиране на връзката между емоциите и тялото.